Article-cluster size (# of articles)
new weight
old weight
lower/upper
Articles count
Total similarity
Avg. similarity
Total chr length
Sentence # average
Sentence # variation
24
2.71
7.30
10.40/0.45
24.00
2.70
0.11
1359.00
1.00
0.00
All clustering variants
Old ranking - len = 24
47 ■ 0.99/0.01 ■ 3 ■ 25.8
Best clustering variants
47 0.99/0.01 3 25.8
15:00 h 01-Jul-2025
  • Kako se navodi u saopštenju ovog univerziteta i Instituta za virologiju i imunologiju (IVI), s obzirom na nedavni porast broja slučajeva mpoks virusa u svetu, ovo otkriće ima veliki značaj i iz perspektive zaštite javnog zdravlja, prenosi Svisinfo.
  • ◉ Virus koji se širi svetom može da inficira mozak: Zastrašujuće otkriće naučnika
12:00 h
  • Virus mpoks može da inficira i ljudski mozak i ošteti njegove ćelije, pokazuje najnovije istraživanje švajcarskih naučnika sa Univerziteta u Bernu.
  • Virus mpoks može da inficira i ljudski mozak, utvrdili švajcarski istraživači
08:15 h
  • Iako naizgled bezopasna, obična kućna muva (Musca domestica) nosi sa sobom rizik koji daleko prevazilazi estetsku nelagodu.
  • Kućna muva u hranu za kućne ljubimce unese više od 200 patogena
08:38 h 30-Jun-2025
  • Jednog vrelog junskog popodneva, dok je zalivala cveće na terasi, komšinica je dobacila preko ograde jednostavan savet: „Ostavi kašiku šećera ispred – možda spasiš pčelu!“ Na prvi pogled delovalo je kao šala, ali već narednog jutra usledio je prizor koji sve menja – iscrpljena pčela sletela je na ivicu kašike i polako upijala šećernu vodu.
  • Nisam verovala komšinici, ali posle ovog prizora - zauvek ću ostavljati šećer u dvorištu
12:05 h 29-Jun-2025
  • Niko ne želi krpelje u svom dvorištu. Ovi jezivi puzavci nisu samo paraziti, već mogu prenositi i ozbiljne bolesti poput lajmske bolesti, anaplazmoze i drugih.
  • Kako oterati krpelje - Najžena
09:00 h
  • Naučnici su razvili uređaj koji bi prilikom alkotestiranja mogao detektovati znakove bolesti u ljudskom dahu.
  • Alkotest nije samo test za alkohol
07:30 h
  • Slobodno vreme Porodica godinama živela u kući punoj pauka, nisu ni znali da su otrovni Porodica godinama živela u kući punoj pauka, nisu ni znali da su otrovni: Stručnjaci ih lovili šest meseci, pronašli su više od 2.000 Pauci su živeli skriveni u nameštaju, zidovima i okvirima za slike.
  • Porodica godinama živela u kući punoj pauka, nisu ni znali da su otrovni
06:30 h
  • Mravi su sitni, ali izuzetno uporni gosti u domovima, naročito tokom toplijih meseci.
  • Kako se rešiti mrava
021

Kako se istraživači nadaju da će stvoriti ljudsku DNK Započeo je rad na kontroverznom projektu izrade gradivnog tkiva ljudskog života od nule, za šta se veruje da je prvi poduhvat takve vrste na svetu.Ovo istraživanje bilo je tabu tema sve do sada zbog zabrinutosti da bi moglo da dovede do dizajniranih beba ili nepredviđenih promena kod budućih generacija.Ali sada je najveća medicinska dobrotvorna ustanova na svetu Velkam Trast izdvojila prvobitnih 10 miliona funti za početak projekta i tvrdi da on ima potencijal da učini više dobra nego štete ubrzavši lečenje mnogih neizlečivih bolesti.Doktor Džulijan Sejl, iz MRC Laboratorije za molekularnu biologiju na Kembridžu, koji je deo ovog projekta, rekao je za BBC njuz da je ovo istraživanje sledeći ogromni korak u biologiji.„Nebo je granica.

Proučavamo terapije koje će unaprediti živote ljudi kako stare, koje će dovesti do zdravijeg starenja sa manje bolesti za ljude kako budu bili stariji.„Želimo da iskoristimo ovaj pristup za generisanje ćelija otpornih na bolesti, koje možemo da iskoristimo da ponovo njima nastanimo oštećene organe, na primer u jetri ili srcu, pa čak i u imunom sistemu", kaže on.Ali kritičari se plaše da će istraživanje otvoriti put beskrupuloznim istraživačima koji žele da stvore unapređene ili modifikovane ljude.Doktor Pet Tomas, direktor grupe za kampanje Bijond GM, rekao je: „Volimo da mislimo da su svi naučnici tu da bi činili dobra, ali nauka može biti prenamenjena tako da čini zlo i da se koristi za ratovanje."Detalji projekta poslati su BBC njuzu na uvid na 25. godišnjicu završetka Projekta ljudskog genoma, koji je izmapirao molekule u ljudskoj DNK i koji je takođe u velikoj meri finansirao Velkam.Svaka ćelija u našem telu sadrži molekul zvani DNK sa genetskim informacijama koje su mu potrebne.DNK je napravljen od samo četiri mnogo manjih gradivnih blokova koji se nazivaju A, G, C i T, a koji se ponavljaju iznova i iznova u raznim kombinacijama.Neverovatno, ali ona sadrži sve genetske informacije koje nas fizički čine onim što jesmo.Projekat ljudski genoma je omogućio naučnicima da očitaju sve ljudske gene poput barkoda.Novi rad koji upravo započinje, nazvan Projekat sintetičkog ljudskog genoma, potencijalno pravi ogroman korak napred – omogućivši istraživačima ne samo da očitaju molekule DNK, već i da stvaraju njene delove, možda jednog dana i u celosti, molekul po molekul, od nule. 021