Article-cluster size (# of articles)
new weight
old weight
lower/upper
Articles count
Total similarity
Avg. similarity
Total chr length
Sentence # average
Sentence # variation
40
8.18
13.92
15.80/1.59
40.00
7.24
0.18
2476.00
1.00
0.00
All clustering variants
Old ranking - len = 40
42 ■ 0.99/0.01 ■ 5 ■ 572.6
Best clustering variants
42 0.99/0.01 5 572.6
02:26 h 05-Jul-2025
  • EU nije postigla napredak u trgovinskom sporazumu sa SAD EU nije postigla napredak u trgovinskom sporazumu sa SAD: Da li će uspeti da produže status kvo?
  • ◉ EU nije postigla napredak u trgovinskom sporazumu sa SAD
13:16 h 04-Jul-2025
  • Američki predsednik Donald Tramp najavio je danas da će njegova administracija početi da šalje zvanična obaveštenja trgovinskim partnerima o uvođenju novih carina koje će stupiti na snagu 1. avgusta i kretati se u rasponu od 10 do 70 odsto, u zavisnosti od zemlje i kategorije proizvoda.
  • Tramp najavio nove carine: Na snazi od 1. avgusta
20:57 h 03-Jul-2025
  • Ministar finansija SAD očekuje da će 100 zemalja dobiti carine od 10 odsto Rok ističe 9. jula: Ministar finansija SAD očekuje da će 100 zemalja dobiti carine od 10 odsto Ministar finansija Skot Besent izjavio je da pregovori u dobroj veri mogu sprečiti veće carine.
  • Ministar finansija SAD očekuje da će 100 zemalja dobiti carine od 10 odsto
14:30 h
  • Govoreći na događaju u Atini, koji je organizovao grčki list Katimerini povodom objavljivanja grčkog prevoda njenih memoara Sloboda, Merkel se prisetila susreta s Trampom iz marta 2017.
  • MERKEL ŠOKIRALA IZJAVOM O TRAMPU "Napravila sam grešku kad sam mu pružila ruku..."
18:15 h 02-Jul-2025
  • Danska brodarska kompanija Maersk saopštila je da kompanije trenutno plaćaju prosečne efektivne uvozne carine u SAD od oko 21 odsto po kontejnerskom tovaru, što je manje od polovine nivoa koji je važio pre nego što je Vašington u aprilu privremeno pauzirao široko uvedene carine.
  • POKUŠAVAJU DA POSTIGNU DOGOVOR SA TRAMPOM Trenutna prosečna carina oko 21 odsto
15:30 h
  • Donald Tramp, Foto: EPA-EFE/KENT NISHIMURA / POOL Italija rizikuje da izgubi oko 20 milijardi evra od izvoza i 118.000 radnih mesta sledeće godine, ako SAD uvedu carine od 10 odsto na sve evropske proizvode, rekao je danas prvi čovek vodećeg italijanskog poslovnog lobija.
  • Italija pred ekonomskim slomom?
01:00 h
  • Evropska unija pokazala je spremnost da prihvati univerzalnu Trampovu carinu od 10 odsto na većinu svog izvoza u Sjedinjenje Američke Države, ali traži izuzetke za ključne sektore poput automobilske industrije, farmacije, alkohola, čelika, aluminijuma i poluprovodnika, piše Rojters.
  • EU spremna da prihvati Trampovu univerzalnu carinu: Insistira na JEDNOJ stvari
Bizportal

Trgovinska politika predsednika SAD izaziva kritike Kine.

Foto: Rokas Tenys / Shutterstock.comKina je kritikovala trgovinski sporazum između SAD i Vijetnama, usred zabrinutosti da američki predsednik koristi pregovore o carinama sa trećim zemljama da nekako obuzda izvoznu mašineriju Pekinga.Sporazum SAD sa Vijetnamom smanjuje carine na izvoz iz Hanoja sa 46 na 20 odsto, ali zadržava porez od 40 procenata na „pretovar“ robe – za koji se veruje da je usmeren na kineski reeksport u SAD.Takođe, sporazum je zapravo usmeren na „obuzdavanje“ Kine, baš kao i trgovinski sporazum SAD sa Britanijom koji uključuje stroge bezbednosne zahteve za čelik i farmaceutske proizvode, za koje se veruje da imaju za cilj da istisnu Kinu iz britanskih lanaca snabdevanja.Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da „vrši procenu“ trgovinskog sporazuma između SAD i Vijetnama, dodajući – „Čvrsto se protivimo bilo kojoj strani koja postiže sporazum na račun interesa Kine.“– Ukoliko dođe do takve situacije, Kina će preduzeti odlučne kontramere kako bi zaštitila svoja legitimna prava i interese – dodalo je ministarstvo.Desetine zemalja se utrkuju da postignu trgovinske sporazume sa SAD pre roka 9. jula, kada će stupiti na snagu Trampove suspendovane „recipročne“ carine.Vijetnam, jedna od zemalja koja najviše zavisi od trgovine, imala je posebno jak podsticaj da brzo deluje kako bi izbegla američke carine budući da SAD kupuju 30 odsto njihovog izvoza.Ali obim konačno dogovorenih carina i dodatni porez na pretovar odražavaju visoku cenu koju je Hanoj morao da plati da bi dobio sporazum, rekli su analitičari.– Novi sporazum između SAD i Vijetnama nije samo o trgovini, on je očigledno usmeren na Kinu… njegova namena je da blokira protok kineske robe koja se često kreće kroz Vijetnam kako bi izbegla postojeće američke carine – rekao je za „Fajnenšel tajms“ Džulijen Šejs, stručnjak za međunarodno ekonomsko pravo na Gradskom univerzitetu u Hongkongu.On je dodao da se to uklapa u mnogo širi trend – „SAD sklapaju bilateralne sporazume sa zemljama blizu Kine kako bi pojačale ekonomsku saradnju i, istovremeno, otežavale Pekingu da proširi svoj uticaj u lancu snabdevanja“.Mnoge zemlje jugoistočne Azije su prosperirale tokom trgovinskog rata između SAD i Kine nudeći alternativne proizvodne i izvozne centre za kineske kompanije koje žele da izbegnu američke mere. Bizportal