Article-cluster size (# of articles)
new weight
old weight
lower/upper
Articles count
Total similarity
Avg. similarity
Total chr length
Sentence # average
Sentence # variation
50
3.42
6.50
23.87/0.92
50.00
4.00
0.08
3041.00
1.00
0.00
All clustering variants
Old ranking - len = 50
71 ■ 0.99/0.01 ■ 6 ■ 448.9
Best clustering variants
71 0.99/0.01 6 448.9
20:00 h 24-May-2025
  • Evropska unija priprema svoj 18. paket sankcija protiv Rusije, a među merama koje se razmatraju su isključenje više od 20 ruskih banaka iz međunarodnog platnog sistema SWIFT, dalje snižavanje ograničenja cene ruske nafte i formalna zabrana gasovoda Severni tok.
  • ◉ Brisel je objavio detalje plana koji bi trebalo da slomi Rusiju i njenog lidera
00:30 h 23-May-2025
  • GRUPA sedam najrazvijenijih zemalja (G7) saopštila je danas da će pooštriti sankcije protiv Rusije ako Moskva ne pristane na prekid vatre u Ukrajini.
  • HITNO SE OGLASILI IZ G7: Najavili oštrije sankcije Rusiji, ako ne pristane na prekid vatre u Ukrajini
19:30 h 22-May-2025
  • "Jasno je da su briselske birokrate prešle na apsurdnu energetsku politiku.
  • viktor orban brisel ukrajina
06:18 h
  • Podržimo prelazne vlasti u Siriji, koja je samo nekoliko nedelja udaljena od potencijalnog kolapsa i građanskog rata epskih razmera, apelovao je američki državni sekretar Marko Rubio na saslušanju pred Odborom za spoljne odnose Senata, o čemu su izvestile sve veće svetske medijske kuće. Istovremeno, Rubio je branio odluku predsednika Donalda Trampa da ukine sankcije Siriji, pre nego što se sastao sa predsednikom Ahmedom Šarom, bivšim komandantom Al Kaide koji je predvodio pobunjeničku ofanzivu u kojoj je svrgnut Bašar el Asad.
  • Vašington: "Ova zemlja je samo par nedelja udaljena od kolapsa i građanskog rata epskih razmera"
00:00 h
  • Projekat „Sila Sibira 2“ ulazi u fazu ubrzane realizacije – nakon direktne odluke ruskog predsednika Vladimira Putina i kineskog lidera Sija Đinpinga, ovaj strateški gasovod vredan između 10 i 15 milijardi dolara dobio je konačno odobrenje sa najvišeg političkog nivoa.
  • Pao dil Putina i Sija: Gradi se Snaga Sibira 2
Bizportal

Organizacija zemlja izvoznica nafte i njeni saveznici (OPEK plus) razmatraju treće uzastopno povećanje proizvodnje nafte u julu.Članice globalnog naftnog kartela OPEK+ raspravljaju o povećanju proizvodnje nafte za 411.000 barela dnevno u julu, što je trostruko više nego što je prvobitno planirano.

Konačna odluka će biti doneta tek 1. juna, navode anonimni delegati organizacije za Blumberg.Zvanično, OPEK+ (OPEK sa Rusijom i saveznicama) povećava ponudu da bi zadovoljio potražnju, ali u pozadini odluke se, prema nezvaničnim izvorima, kriju i drugi motivi: kazna za članice koje krše kvote, povratak izgubljenog tržišnog udela i politički ustupci američkom predsedniku Donaldu Trampu.Na poslednjem sastanku, Saudijska Arabija je uputila oštra upozorenja državama poput Kazahstana i Iraka da će, ukoliko ne poštuju dogovorene kvote, uslediti nova povećanja proizvodnje nafte.– Naša prognoza je još jedno povećanje kvote za 411.000 barela dnevno u julu, isto kao u maju i junu – naveo je naftni strateg banke Morgan Stenli, Martijn Rats.Prema njegovim rečima, prekoračenja kvota se nastavljaju, ali tržište za sada uspeva da apsorbuje dodatnu ponudu.Međunarodna agencija za energetiku (IEA) prošle nedelje je saopštila da će rast globalne potražnje za naftom verovatno usporiti u drugoj polovini godine zbog slabljenja privredne aktivnosti.Osam najvažnijih članica OPEK+ okupiće se 1. juna putem video-konferencije radi odluke o julskim kvotama, dok će kompletan savez od 22 zemlje održati virtuelni sastanak 28. maja, na kojem će razmotriti i reviziju osnovnih kvota za 2025. Bizportal

Danas

Za RSE je rekao da bi EU mogla udvostručiti napore u vezi sa ruskim izvozom energenata.„Moramo zaustaviti glavni izvor prihoda za ruski budžet i njihovu ratnu mašineriju.

To su izvoz gasa, nafte i LNG-a (tečni prirodni gas). Moramo to zaustaviti“, rekao je.Međutim, u praksi, zemlje poput Španije, Holandije i Belgije trenutno uvoze više LNG-a nego što su to činile pre godinu dana.Budris tvrdi da na globalnom tržištu postoji dovoljno alternativa.„Ima onih koji kažu: ‘To je preskupo, koštaće nas previše, ne možemo to priuštiti’. Pogledajte, mi (Litvanija) smo to već uradili“, dodao je.Ali rasprave o ceni pokazuju da su sankcije koje štete i sopstvenim ekonomijama u prošlosti sputavale EU – i moguće je da će to činiti i ubuduće.Sankcije će biti „ogromne samo kada budemo spremni da idemo dalje nego što bismo želeli“, ističe za RSE Tom Kiting iz londonskog Kraljevskog instituta za odbrambene studije.„Pod tim mislim na to da ćemo ih zaista uvesti tek kada budemo spremni prihvatiti da će one imati određene negativne posledice i po naše vlastite ekonomije“, dodao je.Pogoditi izvoz energenataHilgenstok pravi razliku između zemalja koje koriste ruski LNG iz ekonomskih razloga i zemalja poput Mađarske i Slovačke koje bi se usprotivile zabrani uvoza zbog svojih bliskih političkih veza s Moskvom.Čak i ako se ekonomski prigovori mogu prevazići, politički faktori mogu dodatno usporiti ili zakomplikovati ozbiljnije pooštravanje sankcija u ovom sektoru.Evropski lideri su najavili da će naredni paket sankcija obuhvatiti energetski sektor, ali to je širok pojam.Neki su spominjali i ekonomske mere.„Prilično je nejasno na šta tačno misle“, ističe Hilgenstok, koji je ujedno i saradnik Nemačkog saveta za spoljne odnose.„Da li obećavaju više nego što zaista mogu isporučiti? Danas