Article-cluster size (# of articles)
new weight
old weight
lower/upper
Articles count
Total similarity
Avg. similarity
Total chr length
Sentence # average
Sentence # variation
57
7.66
14.27
23.32/1.80
57.00
9.28
0.16
4154.00
1.00
0.00
All clustering variants
Old ranking - len = 57
71 ■ 0.99/0.01 ■ 6 ■ 414.4
Best clustering variants
71 0.99/0.01 6 414.4
08:12 h 24-May-2025
  • U pregovorima koji su na mnogim fakultetima pokrenuti sa studentima o načinu na koji se može spasiti tekuća akademska godina, pominje se opcija da se akademcima koji insistiraju na nastavku blokada omogući status mirovanja.Zamrzavanje godine, kako studenti kolovijalno nazivaju tu meru, predviđeno je u Zakonu o visokom obrazovanju, ali se odobrava samo u specifičnim slučajevima u koje ne spada blokada rada visokoškolskih ustanova.Zakon, naime, propisuje da se studentu, na njegov zahtev, odobrava mirovanje prava i obaveza, u slučaju teže bolesti, upućivanja na studentsku praksu u trajanju od najmanje šest meseci, odsluženja i dosluženja vojnog roka, nege deteta do godinu dana života i posebne nege koja traje duže od detetove prve godine života, održavanja trudnoće i u drugim slučajevima predviđenim opštim aktom visokoškolske ustanove.Takođe, studentkinji koja je u postupku biomedicinski potpomognutog oplođenja, na njen zahtev odobrava se mirovanje prava i obaveza u skladu sa opštim aktom visokoškolske ustanove.Po aktuelnim propisima fakulteti ne mogu retroaktivno da odobre status mirovanja studentima koji od jeseni ne pohađaju nastavu zbog blokada, a takvu odluku mora da odobri Ministarstvo prosvete, ukazuju predstavnici akademske zajednice sa kojima smo razgovarali.Mogućnost da se studentima omogući godina mirovanja pominje se i u Inicijativi za spas Univerziteta u Beogradu, o kojoj se trenutno debatuje na studentskim plenumima na fakultetima.U tom dokumenti se, između ostalog navodi da je „u slučaju otpočinjanja nastave, Univerzitet u Beogradu spreman da pregovara sa predstavnicima Vlade Srbije i Ministarstva prosvete i o mogućnosti uvođenja statusa mirovanja za studente koji izraze želju za tim.Kako se dodaje, krajnja procena bi bila izvedena na svakoj pojedinačnoj instituciji u skladu sa brojem zainteresovanih kandidata i finansijskim mogućnostima institucije.„Univerzitet u Beogradu izmenom Statuta daje mogućnost da to urade i fakulteti (studentu koji je upisan u tekuću školsku godinu se, na njegov zahtev, odobrava mirovanje prava i obaveza, u slučaju nemogućnosti ostvarivanja prava i obaveza definisanih studijskim programom usled okolnosti koje se nisu mogle predvideti, izbeći ili otkloniti, kao i u drugim opravdanim slučajevima)“, piše u Inicijativi.Naši sagovornici sa Beogradskog univerziteta pojašnjavaju da status mirovanja ne bi tražili svi studenti, već samo oni koji misle da nastave sa blokadama, ali napominju da je u ovom trenutku nemoguće proceniti koliko bi takvih studenata bilo.Kažu i da se studentu koji se opredeli za godinu mirovanja ne poništava ono što je do sada postigao i ostaje u istom statusu.– Ono što su odslušali i položili se priznaje, nisu studenti kažnjeni da se vraćaju na početak, ali ono što nisu završili se prenosi u narednu godinu.
  • ◉ Šta bi studentima donelo zamrzavanje godine?
16:53 h 22-May-2025
  • Broj visokoškolskih ustanova koje su od Ministarstva prosvete tražile dozvolu za izvođenje nastave na daljinu zbog studentskih blokada, polako se povećava, ali je i dalje značajan broj, pre svega fakulteta Beogradskog univerziteta, koji se nisu odlučili na taj korak.Posle FON-a i Ekonomskog fakulteta u Beogradu, odluke o početku onlajn nastave su doneli Arhitektonski i Fakultet za fizičku hemiju, o čemu je Danas izvestio.Na sajtu Nacionalnog akreditacionog tela (NAT) redovno se ažurira spisak ustanova koje su dobile zeleno svetlo prosvetne vlasti da mogu da izvode nastavu van sedišta ustanova, a prema poslednjem preseku stanja od 20. maja reč je o dva univerziteta – Kragujevački (sa svim članicama) i Državni univerzitet u Novom Pazaru, 40 fakulteta i 17 akademija strukovnih studija i visokih škola strukovnih studija.IZ NAT-a podsećaju da visokoškolske ustanove ne mogu primenjivati hibridni model nastave (izvođenje nastave na daljinu u uslovima nemogućnosti rada u sedištu visokoškolske ustanove) bez prethodno dobijene saglasnosti Ministarstva prosvete, i da je svaka ustanova dužna da pojedinačno podnese zahtev za dobijanje saglasnosti uz dostavljanje plana nadoknade nastave i modela primene nastave na daljinu, u skladu sa važećim standardima za akreditaciju.“Na ovaj način realizacija nastave putem komunikaciono-informacionih sistema u specifičnim okolnostima ne predstavlja odstupanje od važećih akreditacionih standarda”, piše u obaveštenju NAT-a.Prethodno, objavljeno je tumačenje Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje da izvođenje aktivne nastave u okviru nastavnih predmeta, gde priroda sadržaja i metodika nastave to dozvoljavaju, na studijskim programima koji se realizuju na klasičan način u sedištu ustanove, odnosno jedinici van sedišta, u skladu sa akreditacijom i dozvolom za rad, korišćenjem komunikaciono-informacionog sistema radi realizacije obrazovnih aktivnosti na daljinu kao metoda izvođenja nastave, u uslovima nemogućnosti nesmetanog odvijanja nastavnog procesa u sedištu ustanove koje je potvrdio nadležni državni organ, ne predstavlja studije na daljinu u smislu Standarda 15, odnosno ne zahteva izmenu važeće akreditacije studijskog programa.“Visokoškolske ustanove koje su do 20. maja dobile odobrenje Ministarstva prosvete su:1. Univerzitet u Kragujevcu (zajedno sa fakultetima članicama)2. Državni univerzitet u Novom PazaruFakulteti pojedinačno:3. Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu4. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu5. Pedagoški fakultet u Vranju Univerziteta u Nišu6. Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu7. Ekonomski fakultet Univerziteta u Nišu8. Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu9. Fakultet zaštite na radu Univerziteta u Nišu10.
  • Koji fakulteti i visoke škole su do sada dobili dozvolu za onlajn nastavu?
09:28 h
  • Uvođenje stranih privatnih fakulteta trenutno je jedna od izglednih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju, koja vraća na vreme pre blokada, kada je taj isti predlog povučen iz skupštinske procedure, piše u najnovijem broju nedeljnik NIN i navodi da će prvi strani privatni univerziti biti milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu.Prema saznanjima NIN, u prethodnih dva meseca blokada intenzivirani su razgovori sa stranim univerzitetima, kojima se otvaraju vrata za visoko obrazovanje u Srbiji, prvenstveno su to italijanski privatni univerziteti.Oba univerziteta – milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu, najverovatnije bi došla u Srbiju sa studijama iz ekonomije i menadžmenta, a kako ističe NIN, razgovori su se vodili i sa nemačkim tehničkim fakultetom iz Minhena.Prema pisanju nedeljnika, za razliku od italijanskih, gde je izražena volja za angažmanom obe strane, nije bilo moguće saznati dokle se stiglo u pregovorima sa Nemcima.Država bi u slučaju realizacije podržala inostrane fakultete, počev od davanja prostora, a studenti u Srbiji bi dobili diplome države iz koje su fakulteti.Kako navodi NIN, plan je i da studenti na budžetu dobiju vaučer s kojim će moći da biraju da li će na državni ili privatni fakultet, uz ocenu da se iza te „zavodljive površnosti“ krije istina da se time direktno utiče na budžet državnih fakulteta, odnosno oduzima im se veliki deo novca.Kada je reč o vaučerizaciji studija, NIN je ukazao da je jedna od bitnih finansijskih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju već razrađena i pravno uobličena, pa i ne iznenađuje to da su na pojedinim fakultetima dekani studentima već najavili tu mogućnost.U tekstu NIN podseća se da je pre nekoliko dana Vlada oformila radnu grupu kojoj je namena, kako je rečeno, analiza trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja, a koja treba da da smernice novom zakonu o visokom obrazovanju, ali da je sada „više nego jasno“ da ona to svakako neće učiniti, već će „na stolu“ svi članovi dobiti već gotovo rešenje.„Gotovo je sigurno da novi zakon o visokom obrazovanju neće pisati ni kabinet novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, dugogodišnjeg analitičara i profesora Fakulteta za obrazovanje učitelja, i to ne jer je otvaranjem raznih afera izgubio kredibilitet“, piše NIN.Činjenica je, naglašava NIN, da ničeg od svega toga nema, niti će biti jer vlast već radi na svim varijantama izmene Zakona o visokom obrazovanju i jer vrh vlasti neće dozvoliti propuštanje nijedne sitnice vezane za univerzitete, koji su jedini uspeli da uzdrmaju ovaj režim.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.
  • Uvođenje stranih fakulteta opet aktuelno: Vlada vraća povučeni predlog
Alo

Na ovaj način realizacija nastave putem komunikaciono-informacionih sistema u specifičnim okolnostima ne predstavlja odstupanje od važećih akreditacionih standarda.

Visokoškolske ustanove koje su do danas dobile odobrenje Ministarstva prosvete su: 1. UNIVERZITET U KRAGUJEVCU (zajedno sa fakultetima članicama) 2. DRŽAVNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU Fakulteti pojedinačno: 3. Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu 4. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu 5. Pedagoški fakultet u Vranju Univerziteta u Nišu 6. Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu 7. Ekonomski fakultet Univerziteta u Nišu 8. Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu 9. Fakultet zaštite na radu Univerziteta u Nišu 10. Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Nišu 11. Pravni fakultet Univerziteta u Nišu 12. Tehnološki fakultet u Leskovcu Univerziteta u Nišu 13. Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu 14. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu 15. Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu 16. Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu 17. Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu 18. Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu 19. Pravni fakultet Univerziteta u Novom Sadu 20. Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu 21. Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ Zrenjanin Univerziteta u Novom Sadu 22. Građevinski fakultet u Subotici Univerziteta u Novom Sadu 23. Pedagoški fakultet u Somboru Univerziteta u Novom Sadu 24. Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu 25. Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu 26. Fakultet organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu 27. Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu 28. Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu 29. Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu 30. Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu 31. Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu 32. Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu 33. Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu 34. Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu 35. Tehnički fakultet u Boru Univerziteta u Beogradu 36. Fakultet dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu 37. Fakultet muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu 38. Fakultet likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu 39. Fakultet za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum 40. Akademija umetnosti Univerziteta Alfa BK 41. Računarski fakultet Univerziteta Union 42. Fakultet savremenih umetnosti Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu Akademije strukovnih studija i visoke škole strukovnih studija: 43. Akademija strukovnih studija Šabac 44. Beogradska akademija poslovnih i umetničkih strukovnih studija 45. Akademija strukovnih studija Beograd 46. Akademija strukovnih studija Politehnika 47. Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija Niš 48. Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija 49. Akademija strukovnih studija Šumadija 50. Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd 51. Akademija vaspitačko-medicinskih strukovnih studija, Kruševac (za Odsek medicinskih studija Ćuprija) 52. Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica 53. Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu 54. Visoka tehnička škola strukovnih studija u Subotici 55. Visoka poslovna škola strukovnih studija Novi Sad 56. Visoka škola strukovnih studija – SIRMIJUM, Sremska Mitrovica 57. Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu 58. Visoka strukovna vaspitačka i medicinska škola u Vršcu 59. Visoka škola strukovnih studija „Vazduhoplovna akademija“ (zbog zatvaranja objekta koji je u rekonstrukciji) Dodaje se da se za sva dodatna pitanja i pojašnjenja, ustanove kao i sva druga zainteresovana lica mogu obratiti Sektoru za visoko obrazovanje Ministarstva prosvete, na adresu za prijem elektronske pošte: visoko.obrazovanje@prosveta.gov.rs BONUS VIDEO PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI. Alo

08:12 h 24-May-2025
  • U pregovorima koji su na mnogim fakultetima pokrenuti sa studentima o načinu na koji se može spasiti tekuća akademska godina, pominje se opcija da se akademcima koji insistiraju na nastavku blokada omogući status mirovanja.Zamrzavanje godine, kako studenti kolovijalno nazivaju tu meru, predviđeno je u Zakonu o visokom obrazovanju, ali se odobrava samo u specifičnim slučajevima u koje ne spada blokada rada visokoškolskih ustanova.Zakon, naime, propisuje da se studentu, na njegov zahtev, odobrava mirovanje prava i obaveza, u slučaju teže bolesti, upućivanja na studentsku praksu u trajanju od najmanje šest meseci, odsluženja i dosluženja vojnog roka, nege deteta do godinu dana života i posebne nege koja traje duže od detetove prve godine života, održavanja trudnoće i u drugim slučajevima predviđenim opštim aktom visokoškolske ustanove.Takođe, studentkinji koja je u postupku biomedicinski potpomognutog oplođenja, na njen zahtev odobrava se mirovanje prava i obaveza u skladu sa opštim aktom visokoškolske ustanove.Po aktuelnim propisima fakulteti ne mogu retroaktivno da odobre status mirovanja studentima koji od jeseni ne pohađaju nastavu zbog blokada, a takvu odluku mora da odobri Ministarstvo prosvete, ukazuju predstavnici akademske zajednice sa kojima smo razgovarali.Mogućnost da se studentima omogući godina mirovanja pominje se i u Inicijativi za spas Univerziteta u Beogradu, o kojoj se trenutno debatuje na studentskim plenumima na fakultetima.U tom dokumenti se, između ostalog navodi da je „u slučaju otpočinjanja nastave, Univerzitet u Beogradu spreman da pregovara sa predstavnicima Vlade Srbije i Ministarstva prosvete i o mogućnosti uvođenja statusa mirovanja za studente koji izraze želju za tim.Kako se dodaje, krajnja procena bi bila izvedena na svakoj pojedinačnoj instituciji u skladu sa brojem zainteresovanih kandidata i finansijskim mogućnostima institucije.„Univerzitet u Beogradu izmenom Statuta daje mogućnost da to urade i fakulteti (studentu koji je upisan u tekuću školsku godinu se, na njegov zahtev, odobrava mirovanje prava i obaveza, u slučaju nemogućnosti ostvarivanja prava i obaveza definisanih studijskim programom usled okolnosti koje se nisu mogle predvideti, izbeći ili otkloniti, kao i u drugim opravdanim slučajevima)“, piše u Inicijativi.Naši sagovornici sa Beogradskog univerziteta pojašnjavaju da status mirovanja ne bi tražili svi studenti, već samo oni koji misle da nastave sa blokadama, ali napominju da je u ovom trenutku nemoguće proceniti koliko bi takvih studenata bilo.Kažu i da se studentu koji se opredeli za godinu mirovanja ne poništava ono što je do sada postigao i ostaje u istom statusu.– Ono što su odslušali i položili se priznaje, nisu studenti kažnjeni da se vraćaju na početak, ali ono što nisu završili se prenosi u narednu godinu.
  • ◉ Šta bi studentima donelo zamrzavanje godine?
16:53 h 22-May-2025
  • Broj visokoškolskih ustanova koje su od Ministarstva prosvete tražile dozvolu za izvođenje nastave na daljinu zbog studentskih blokada, polako se povećava, ali je i dalje značajan broj, pre svega fakulteta Beogradskog univerziteta, koji se nisu odlučili na taj korak.Posle FON-a i Ekonomskog fakulteta u Beogradu, odluke o početku onlajn nastave su doneli Arhitektonski i Fakultet za fizičku hemiju, o čemu je Danas izvestio.Na sajtu Nacionalnog akreditacionog tela (NAT) redovno se ažurira spisak ustanova koje su dobile zeleno svetlo prosvetne vlasti da mogu da izvode nastavu van sedišta ustanova, a prema poslednjem preseku stanja od 20. maja reč je o dva univerziteta – Kragujevački (sa svim članicama) i Državni univerzitet u Novom Pazaru, 40 fakulteta i 17 akademija strukovnih studija i visokih škola strukovnih studija.IZ NAT-a podsećaju da visokoškolske ustanove ne mogu primenjivati hibridni model nastave (izvođenje nastave na daljinu u uslovima nemogućnosti rada u sedištu visokoškolske ustanove) bez prethodno dobijene saglasnosti Ministarstva prosvete, i da je svaka ustanova dužna da pojedinačno podnese zahtev za dobijanje saglasnosti uz dostavljanje plana nadoknade nastave i modela primene nastave na daljinu, u skladu sa važećim standardima za akreditaciju.“Na ovaj način realizacija nastave putem komunikaciono-informacionih sistema u specifičnim okolnostima ne predstavlja odstupanje od važećih akreditacionih standarda”, piše u obaveštenju NAT-a.Prethodno, objavljeno je tumačenje Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje da izvođenje aktivne nastave u okviru nastavnih predmeta, gde priroda sadržaja i metodika nastave to dozvoljavaju, na studijskim programima koji se realizuju na klasičan način u sedištu ustanove, odnosno jedinici van sedišta, u skladu sa akreditacijom i dozvolom za rad, korišćenjem komunikaciono-informacionog sistema radi realizacije obrazovnih aktivnosti na daljinu kao metoda izvođenja nastave, u uslovima nemogućnosti nesmetanog odvijanja nastavnog procesa u sedištu ustanove koje je potvrdio nadležni državni organ, ne predstavlja studije na daljinu u smislu Standarda 15, odnosno ne zahteva izmenu važeće akreditacije studijskog programa.“Visokoškolske ustanove koje su do 20. maja dobile odobrenje Ministarstva prosvete su:1. Univerzitet u Kragujevcu (zajedno sa fakultetima članicama)2. Državni univerzitet u Novom PazaruFakulteti pojedinačno:3. Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu4. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu5. Pedagoški fakultet u Vranju Univerziteta u Nišu6. Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu7. Ekonomski fakultet Univerziteta u Nišu8. Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu9. Fakultet zaštite na radu Univerziteta u Nišu10.
  • Koji fakulteti i visoke škole su do sada dobili dozvolu za onlajn nastavu?
16:00 h
  • Kako se saznaje, s radom kreću od ponedeljka.
  • Još jedan fakultet u Beogradu prekida blokadu: Sa radom počinju u ponedeljak
14:53 h
  • Svih 12 fakulteta Univerziteta u Kragujevcu su otvoreni od danas.
  • OD DANAS JE UNIVERZITET U KRAGUJEVCU OSLOBOĐEN: Otvoreni su svi fakulteti
14:41 h
  • Kako saznajem, svih 12 fakulteta kragujevačkog univerziteta od danas su otvoreni i počinju sa radom.
  • OTVORENI SVI FAKULTETI U KRAGUJEVCU
13:30 h
  • Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu je upravo izglasao izlazak iz blokade.
  • Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu izašao iz blokade
11:41 h
  • U uslovima nemogućnosti rada u sedištu, 59 visokoškolskih ustanova u Srbiji dobilo je saglasnost Ministarstva prosvete za izvođenje nastave na daljinu.
  • 59 fakulteta u Srbiji dobilo dozvolu za onlajn nastavu
11:00 h
  • Osmaci u Srbiji počeli su sa pripremama za upis u srednju školu, uprkos tome što im je ova školska godina bila drugačija od prethodnih zbog štrajka prosvetnih radnika.
  • Broj bodova za upis u srednje škole
10:40 h
  • Univerzitet u Beogradu je spreman da organizuje upis nove generacije brucoša u julu, kaže za Danas Dejan Filipović, prorektor za nastavu UB, napominjući da bi takvo rešenje bilo i uz korist univerziteta, kao i Ministarstva prosvete i budućih studenata.Na Beogradskom univerzitetu su iznenađeni jučerašnjom izjavom ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, koji je rekao da će upis brucoša početi tek kada fakulteti nadoknade nastavu i kada se održe ispitni rokovi u tekućoj školskoj godini.Na fakultetima kažu da nema logike da maturanti čekaju upis do jeseni, kada je Beogradski univerzitet spreman za upis nove generacije studenata.– Mi smo iznenađeni takvim stavom i ne znamo zašto se upis nove generacije studenata uslovljava nadoknadom nastave.
  • Beogradski univerzitet spreman za upis brucoša u julu: Jučerašnja izjava ministra prosvete iznenađenje
10:12 h
  • U uslovima nemogućnosti rada u sedištu, 59 visokoškolskih ustanova u Srbiji dobilo je saglasnost Ministarstva prosvete za izvođenje nastave na daljinu.
  • Ovo je spisak fakulteta u Srbiji koji su dobili dozvolu za onlajn nastavu: Na listi ih je 59
10:00 h
  • U 77 vaspitno-obrazovnih ustanova je na snazi delimična obustava nastave, od čega u 35 osnovne i 42 srednje škole.
  • Štrajk u školama u Srbiji završen
09:28 h
  • Uvođenje stranih privatnih fakulteta trenutno je jedna od izglednih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju, koja vraća na vreme pre blokada, kada je taj isti predlog povučen iz skupštinske procedure, piše u najnovijem broju nedeljnik NIN i navodi da će prvi strani privatni univerziti biti milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu.Prema saznanjima NIN, u prethodnih dva meseca blokada intenzivirani su razgovori sa stranim univerzitetima, kojima se otvaraju vrata za visoko obrazovanje u Srbiji, prvenstveno su to italijanski privatni univerziteti.Oba univerziteta – milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu, najverovatnije bi došla u Srbiju sa studijama iz ekonomije i menadžmenta, a kako ističe NIN, razgovori su se vodili i sa nemačkim tehničkim fakultetom iz Minhena.Prema pisanju nedeljnika, za razliku od italijanskih, gde je izražena volja za angažmanom obe strane, nije bilo moguće saznati dokle se stiglo u pregovorima sa Nemcima.Država bi u slučaju realizacije podržala inostrane fakultete, počev od davanja prostora, a studenti u Srbiji bi dobili diplome države iz koje su fakulteti.Kako navodi NIN, plan je i da studenti na budžetu dobiju vaučer s kojim će moći da biraju da li će na državni ili privatni fakultet, uz ocenu da se iza te „zavodljive površnosti“ krije istina da se time direktno utiče na budžet državnih fakulteta, odnosno oduzima im se veliki deo novca.Kada je reč o vaučerizaciji studija, NIN je ukazao da je jedna od bitnih finansijskih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju već razrađena i pravno uobličena, pa i ne iznenađuje to da su na pojedinim fakultetima dekani studentima već najavili tu mogućnost.U tekstu NIN podseća se da je pre nekoliko dana Vlada oformila radnu grupu kojoj je namena, kako je rečeno, analiza trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja, a koja treba da da smernice novom zakonu o visokom obrazovanju, ali da je sada „više nego jasno“ da ona to svakako neće učiniti, već će „na stolu“ svi članovi dobiti već gotovo rešenje.„Gotovo je sigurno da novi zakon o visokom obrazovanju neće pisati ni kabinet novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, dugogodišnjeg analitičara i profesora Fakulteta za obrazovanje učitelja, i to ne jer je otvaranjem raznih afera izgubio kredibilitet“, piše NIN.Činjenica je, naglašava NIN, da ničeg od svega toga nema, niti će biti jer vlast već radi na svim varijantama izmene Zakona o visokom obrazovanju i jer vrh vlasti neće dozvoliti propuštanje nijedne sitnice vezane za univerzitete, koji su jedini uspeli da uzdrmaju ovaj režim.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.
  • Uvođenje stranih fakulteta opet aktuelno: Vlada vraća povučeni predlog
Danas

Uvođenje stranih privatnih fakulteta trenutno je jedna od izglednih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju, koja vraća na vreme pre blokada, kada je taj isti predlog povučen iz skupštinske procedure, piše u najnovijem broju nedeljnik NIN i navodi da će prvi strani privatni univerziti biti milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu.Prema saznanjima NIN, u prethodnih dva meseca blokada intenzivirani su razgovori sa stranim univerzitetima, kojima se otvaraju vrata za visoko obrazovanje u Srbiji, prvenstveno su to italijanski privatni univerziteti.Oba univerziteta – milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu, najverovatnije bi došla u Srbiju sa studijama iz ekonomije i menadžmenta, a kako ističe NIN, razgovori su se vodili i sa nemačkim tehničkim fakultetom iz Minhena.Prema pisanju nedeljnika, za razliku od italijanskih, gde je izražena volja za angažmanom obe strane, nije bilo moguće saznati dokle se stiglo u pregovorima sa Nemcima.Država bi u slučaju realizacije podržala inostrane fakultete, počev od davanja prostora, a studenti u Srbiji bi dobili diplome države iz koje su fakulteti.Kako navodi NIN, plan je i da studenti na budžetu dobiju vaučer s kojim će moći da biraju da li će na državni ili privatni fakultet, uz ocenu da se iza te „zavodljive površnosti“ krije istina da se time direktno utiče na budžet državnih fakulteta, odnosno oduzima im se veliki deo novca.Kada je reč o vaučerizaciji studija, NIN je ukazao da je jedna od bitnih finansijskih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju već razrađena i pravno uobličena, pa i ne iznenađuje to da su na pojedinim fakultetima dekani studentima već najavili tu mogućnost.U tekstu NIN podseća se da je pre nekoliko dana Vlada oformila radnu grupu kojoj je namena, kako je rečeno, analiza trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja, a koja treba da da smernice novom zakonu o visokom obrazovanju, ali da je sada „više nego jasno“ da ona to svakako neće učiniti, već će „na stolu“ svi članovi dobiti već gotovo rešenje.„Gotovo je sigurno da novi zakon o visokom obrazovanju neće pisati ni kabinet novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, dugogodišnjeg analitičara i profesora Fakulteta za obrazovanje učitelja, i to ne jer je otvaranjem raznih afera izgubio kredibilitet“, piše NIN.Činjenica je, naglašava NIN, da ničeg od svega toga nema, niti će biti jer vlast već radi na svim varijantama izmene Zakona o visokom obrazovanju i jer vrh vlasti neće dozvoliti propuštanje nijedne sitnice vezane za univerzitete, koji su jedini uspeli da uzdrmaju ovaj režim.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas. Danas

Danas

U pregovorima koji su na mnogim fakultetima pokrenuti sa studentima o načinu na koji se može spasiti tekuća akademska godina, pominje se opcija da se akademcima koji insistiraju na nastavku blokada omogući status mirovanja.Zamrzavanje godine, kako studenti kolovijalno nazivaju tu meru, predviđeno je u Zakonu o visokom obrazovanju, ali se odobrava samo u specifičnim slučajevima u koje ne spada blokada rada visokoškolskih ustanova.Zakon, naime, propisuje da se studentu, na njegov zahtev, odobrava mirovanje prava i obaveza, u slučaju teže bolesti, upućivanja na studentsku praksu u trajanju od najmanje šest meseci, odsluženja i dosluženja vojnog roka, nege deteta do godinu dana života i posebne nege koja traje duže od detetove prve godine života, održavanja trudnoće i u drugim slučajevima predviđenim opštim aktom visokoškolske ustanove.Takođe, studentkinji koja je u postupku biomedicinski potpomognutog oplođenja, na njen zahtev odobrava se mirovanje prava i obaveza u skladu sa opštim aktom visokoškolske ustanove.Po aktuelnim propisima fakulteti ne mogu retroaktivno da odobre status mirovanja studentima koji od jeseni ne pohađaju nastavu zbog blokada, a takvu odluku mora da odobri Ministarstvo prosvete, ukazuju predstavnici akademske zajednice sa kojima smo razgovarali.Mogućnost da se studentima omogući godina mirovanja pominje se i u Inicijativi za spas Univerziteta u Beogradu, o kojoj se trenutno debatuje na studentskim plenumima na fakultetima.U tom dokumenti se, između ostalog navodi da je „u slučaju otpočinjanja nastave, Univerzitet u Beogradu spreman da pregovara sa predstavnicima Vlade Srbije i Ministarstva prosvete i o mogućnosti uvođenja statusa mirovanja za studente koji izraze želju za tim.Kako se dodaje, krajnja procena bi bila izvedena na svakoj pojedinačnoj instituciji u skladu sa brojem zainteresovanih kandidata i finansijskim mogućnostima institucije.„Univerzitet u Beogradu izmenom Statuta daje mogućnost da to urade i fakulteti (studentu koji je upisan u tekuću školsku godinu se, na njegov zahtev, odobrava mirovanje prava i obaveza, u slučaju nemogućnosti ostvarivanja prava i obaveza definisanih studijskim programom usled okolnosti koje se nisu mogle predvideti, izbeći ili otkloniti, kao i u drugim opravdanim slučajevima)“, piše u Inicijativi.Naši sagovornici sa Beogradskog univerziteta pojašnjavaju da status mirovanja ne bi tražili svi studenti, već samo oni koji misle da nastave sa blokadama, ali napominju da je u ovom trenutku nemoguće proceniti koliko bi takvih studenata bilo.Kažu i da se studentu koji se opredeli za godinu mirovanja ne poništava ono što je do sada postigao i ostaje u istom statusu.– Ono što su odslušali i položili se priznaje, nisu studenti kažnjeni da se vraćaju na početak, ali ono što nisu završili se prenosi u narednu godinu. Danas