Bivša fabrika municije Oskara Šindlera postaje muzej Holokausta Bivša fabrika municije Oskara Šindlera u Češkoj postaje muzej Holokausta: Bila je paravan za pružanje pomoći progonjenim Jevrejima Muzej je otvoren početkom meseca u Brnenecu, Češka. Predmeti iz logora prikazani su kroz fotografije i dokumente.
Najstarije umetničko udruženje kod nas – Udruženje kinjiževnika Srbije (UKS )dočekalo je juče, 26. maja, 120 godina postojanja s ogromnim flekama na plafonu od krova koji prokišnjava i koji kao i čitavo zdanje treba pod hitno obnoviti, ali i sa nadom da će sredstva koja za tu svrhu već opredeljena u budžetu biti utrošena za tu namenu.Jubilej će se, kako je rečeno na jučerašnjoj konferenciji za novinare, obeležiti nizom aktivnosti ali kako sredstva još od prošle godine nedostaju i za programe i za izdavanje Književnih novina uprava će se, po svoj prilici, kao i do sad snaći.Problemi u vezi sa zgradom u Francuskoj 7, inače spomenikom kulture prvog reda, traju već decenijama, podsetio je predsednik UKS Srbije Miloš Janković.Govoreći o bogatoj i burnoj istoriji Udruženja, on je podsetio da se Savez pisaca raspao i da su pod istim krovom, što je dobro, počela da egzistiraju tri udruženja koja se bave književnošću – UKS, Društvo književnika Srbije i Udruženje prevodlaca Srbije.Sredstva od restorana Kluba književnika za zakup koriste se za tekuće i investiociono održavanje zgrade, a za Udruženje su izdvajana i sredstva iz budžeta sve do 2000.
Na Tašmajdanu su najmlađi imali priliku da prate dečje predstave i učestvuju u kreativnim radionicama, dok je duž Knez Mihailove ulice vladala vesela atmosfera, koju su doneli žonglerski šou, horski nastupi i folklor.
Jedinstveni muzej koji seća na neka davna vremena nalazi se u centru Čačka. Penzioner, Rato Smiljanić, odlučio je da sve stvari i predmete koje je sakupljao i čuvao od svoje desete godine izloži u svojoj porodičnoj kući, pa se tu može naći sve – od igle do lokomotive.