1 (231) ■ вести ■ 19-May 00:00 -> 21-May 01:58
.
.
.
.

"Zelenski, ovo ti je poslednja prilika"

  • stav rusije o situaciji u ukrajini je jasan, glavno je otklanjati osnovne uzroke krize, rekao je puti

  • Putin i Tramp razgovaraće u 16 časova

  • Donald Tramp: "Verujem da Putin želi mir"

Govoreći na međunarodnom pravnom forumu u Sankt Peterburgu u utorak, Medvedev je priznao da se Moskvi "uopšte" ne sviđa trenutni politički režim u Kijevu.

PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin razgovara danas telefonskim putem sa američkim predsednikom Donaldom Trampom.

"Predsednik Tramp je to već najavio.

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas nakon dvočasovnog razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, da veruje da ruski lider želi mir sa Ukrajinom.

10 (51) ■ вести ■ 19-May 11:11 -> 20-May 23:00
.
.
.
.

Rektor Đokić: Poziv da budem na studentskoj listi bih doživeo kao čast i gest poverenja

  • Kako režim radi o glavi visokom obrazovanju u Srbiji

  • SPASIĆ: Univerzitet u Beogradu odblokiran samo za Ivanku Popović

  • Brnabić: Rektor Đokić potpisao saglasnost da bude na studentskoj listi za izbore

| Izvor: Beta | 20.05.2025 Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić je večeras povodom objava u medijima da je njegovo ime na eventualnoj studentskoj izbornoj listi istakao da bi to doživeo kao gest poverenja i čast koju su mu ukazali studenti koji se "više od šest meseci aktivno zalažu za legitimne zahteve, istaknute nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je stradalo šesnaest ljudi".Portal Insajder je preneo da je Đokić podvukao da "kao univerzitetski profesor, rektor Univerziteta u Beogradu i kao građanin Republike Srbije dosledno, savesno i odgovorno podržava legitimne studentske zahteve za beskompromisnu vladavinu prava u našoj zemlji".Ocenio je da "ukoliko studenti odluče da oforme svoju izbornu listu na kojoj bi se našli i nastavnici Univerziteta u Beogradu, to ne bi umanjilo njihov akademski integritet, niti bi narušilo autonomiju univerziteta, pod uslovom da se delovanje ne odvija u okviru obrazovnih institucija, odnosno u prostorima fakulteta i Univerziteta".Podsetio je da Ustav u Članu 52. svim građanima garantuje pravo da biraju i da budu birani.Đokić je naveo da "to pravo važi za sve odrasle i poslovno sposobne građane, uključujući i studente i univerzitetske profesore koji su svoje znanje, iskustvo i integritet i do sada stavljali u službu društva i javnog interesa, bez obzira na javnu funkciju koju su u tom trenutku obavljali, sve dok se time ne krše važeći propisi i pravila ustanova, koja zabranjuju jedino i isključivo političko organizovanje i delovanje u prostorima fakulteta i Univerziteta".Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je danas, tražeći ostavku Đokića, izjavila da je on "potpisao saglasnost da bude na studentskoj listi za vanredne parlamentarne izbore" i time pokazao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio u pravu još 11. decembra prošle godine kada je rekao da je "sve što rade oni koji blokiraju samo politika".Brnabić je na društvenoj mreži X napisala i da je Đokić "svojim potpisom potvrdio da su čitavu zemlju terorisali oni - rektor, određeni dekani i profesori" i da su "zloupotrebili autonomiju univerziteta kako bi se preko visokog školstva dokopali vlasti".Vučić je potom pitao zašto nadležno tužilaštvo nije reagovalo povodom informacije da je Đokić potpisao saglasnost da bude na izbornoj listi "onih koji su organizovali blokade" i da su fakulteti "državne ustanove koje pripadaju narodu" i"po zakonu nemaju pravo da se bave politikom".Pitajući da li je nadležni tužilac pokrenuo neki postipak u vezi s rektorom Đokićem, Vučić je rekao: "Pa nije, zato što je napravljen začarani krug nasilja, banditizma, huliganizma i protivpravne zaštite kroz tobože pravne institucije".

Kako i zašto SNS režim radi o glavi visokom obrazovanju u Srbiji?

Rektor Đokić je za 21. maj zakazao sednicu Senata Univerziteta u Beogradu gde se ponovo nalazi sramni predlog odluke da se penzionerka sa šestocifrenim iznosom penzije, proglasovka i blokaderka Ivanka Popović, izabere za profesora emeritusa i tako nastavi šakom i kapom da uživa sve beneficije koje postoje na univerzitetu.

Kako je rekla Brnabić, Đokić je time pokazao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio u pravu još 11. decembra prošle godine kada je rekao da je sve što oni koji blokiraju rade samo politika.

12 (50) ■ вести ■ 19-May 10:45 -> 21-May 00:37
.
.
.
.

ZA PROVERE PROTIV BUGARA I GRKA: Kolarov saopštio spisak mladih fudbalera Srbije za prijateljske mečeve

  • Rosić: Uvek imamo najviše ciljeve, ali najvažnije je da uspešno prođemo grupu na EP

  • Piksi objavio spisak za Srbija

  • Srbija čeka Englesku u Leskovcu

Fudbalska reprezentacija Srbije do 21 godine nastavlja pripreme za Evropsko prvenstvo koje će se 2027.

Košarkašice Srbije se na Zlatiboru pripremaju za EP, koje će od 18. do 29. juna biti održano u Italiji, Nemačkoj, Češkoj i Grčkoj.

1. Predrag Rajković (Al Itihad) 2. Đorđe Petrović (Strazbur) 3. Aleksandar Jovanović (Partizan) 4. Dragan Rosić (Vojvodina) 5. Nikola Milenković (Notingem Forest) 6. Strahinja Pavlović (Milan) 7. Strahinja Eraković (Zenit) 8. Srđan Babić (Spartak Moskva) 9. Nemanja Stojić (Makabi Tel Aviv) 10. Jan Karlo Simić (Anderleht) 11. Aleksa Terzić (RB Salcburg) 12. Kosta Nedeljković (RB Lajpcig) 13. Saša Lukić (Fulam) 14. Nemanja Gudelj (Sevilja) 15. Nemanja Maksimović (Panatinaikos) 16. Andrija Živković (PAOK) 17. Ivan Ilić (Torino) 18. Lazar Samardžić (Atalanta) 19. Aleksandar Katai (Crvena zvezda) 20. Uroš Račić (Braga) 21. Stefan Mitrović (Leven) 22. Mirko Topić (Famalikao) 23. Andrija Maksimović (Crvena zvezda) 24. Petar Stanić (TSC) 25. Milutin Vidosavljević (Radnički 1923) 26. Aleksandar Mitrović (Al Hilal) 27. Dušan Vlahović (Juventus) 28. Luka Jović (Milan) 29. Nikola Štulić (Šarlroa).

Fudbalska reprezentacija Srbije meč protiv Engleske u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo neće igrati u Beogradu, već u Leskovcu na stadionu "Dubočica", nezvanično je potvrđeno za B92.

13 (85) ■ вести ■ 19-May 00:05 -> 21-May 00:40
.
.
.
.

Planeta zavisi od oprašivača, upozorili stručnjaci povodom Svetskog dana pčela

  • Njima je priroda bolnica i apoteka: Šimpanze koriste šumsku „prvu pomoć”

  • Žena imala odnose sa delfinom

  • Tajna masovne grobnice dinosaurusa na 'Reci smrti' u Kanadi

Životna sredina | Izvor: Beta | 20.05.2025 Više od trećine pčela i drugih oprašivača suočeno je s izumiranjem na globalnom nivou i ako se taj trend nastavi osnovne kulture poput pirinča, kukuruza i krompira sve češće će biti zamenjivane drugim hranljivijim usevima, što će na kraju dovesti do neuravnotežene ishrane, upozorili su stručnjaci za bezbednost hrane iz Evropskog parlamenta.U saopštenju povodom Svetskog dana pčela 20. maja, ukazuje se da je oprašivanje osnovni proces za opstanak ekosistema, a samim tim i planete Zemlje i da je zato od presudne važnosti da se zaustavi nestajanje oprašivača. Oprašivači ne doprinose samo direktno prehrambenoj bezbednosti, već su ključni i za očuvanje biodiverziteta.

Šimpanze u divljini Šimpanze u Ugandi snimljene su kako koriste lekovite biljke, na više načina, za lečenje otvorenih rana i drugih povreda.Tokom istraživanja koje je usledilo posle prošlogodišnjeg otkrića da šimpanze svesno traže i jedu određene biljke radi samolečenja, naučnici su pratili i posmatrali ove životinje da bi utvrdili kako se nose sa povredama.Naučnici sa Univerziteta u Oksfordu, u saradnji sa timom iz šume Budonga, snimili su šimpanze kako koriste biljke kao „šumsku prvu pomoć”, kako na sebi, tako povremeno i na drugim jedinkama njihove vrste.Njihova studija, koja je obuhvatila i analizu višedecenijskih zapisa drugih istraživača, pretočena je u katalog različitih načina na koje šimpanze koriste prirodne šumske izvore za negu i lečenje.Istraživači navode da ova studija, objavljena u stručnom časopisu Frontiers in Ecology and Evolution, pruža dodatne dokaze da primati, među kojima su šimpanze, orangutani i gorile, koriste prirodne lekove na različite načine za očuvanje zdravlja u divljini.Vodeća istraživačica Elodi Frejmen objašnjava da postoji „čitav repertoar ponašanja koji šimpanze primenjuju kada su bolesne ili povređene da bi se samostalno lečile i održavale higijenu”.„Neka od tih ponašanja podrazumevaju upotrebu biljaka koje rastu ovde u šumi.„Šimpanze ih stavljaju direktno na rane ili ih prvo sažvaću, pa onda sažvakani biljni materijal nanose na otvorenu ranu”.Pogledajte i video: Divlje šimpanze koriste lekovito bilje za „prvu pomoć"Istraživači su analizirali snimak veoma mlade ženke šimpanze koja žvaće biljke i zatim to nanosi na ranu na telu njene majke.Pronašli su i zapise o šimpanzama koje su lečile rane drugih jedinki sa kojima nisu bile u srodstvu.To je, kako objašnjava dr Frejmen, posebno uzbudljivo „jer pruža dodatni dokaz da šimpanze u divljini imaju empatiju”.

Margaret Hau je bila asistentkinja dr Džona C. Lilija, koji je šezdesetih godina sproveo veoma neuobičajen eksperiment sa delfinima koji je trajao deset nedelja.

Ispod padina bujne šume u kanadskoj provinciji Alberti, skrivena je masovna grobnica.Na tom mestu nalaze se ostaci hiljada dinosaurusa, ubijenih u trenu tokom strašne katastrofe.Tim paleontologa zato je stigao u Pajpstoun krik (Pipestone Creek), mesto koje s pravom nosi nadimak „Reka smrti”, da pokuša da reši zagonetku staru 72 miliona godina - kako su tačno svi oni nastradali?Njihovo istraživanje počinje snažnim udarcem malja.Sirova sila je potrebna da se razbije debela stena koja prekriva ono što profesorka Emili Bemfort, koja predvodi iskopavanja, opisuje kao „paleontološko zlato”.Kada je njen tim počeo da pažljivo uklanja slojeva zemlje i prašine, tako su iz njega izranjale isprepletane fosilizovane kosti.„Ona velika gomila kostiju tamo, mislimo da je deo karlice”, kaže profesorka Bemfort, dok je posmatra njen pas Aster, čiji zadatak danas je da zalaje ako primeti medveda u blizini.„Onda ovde imamo sve ove duge, tanke kosti.

Повеќе од
оваа категорија